První doba porodní bývá také nazývána jako doba otevírací. Začíná pravidelnými děložními kontrakcemi. Interval mezi nimi se postupně zkracuje z počátečních 10 - 15 minut až na 2 - 3 minuty na konci první doby porodní.
Účinkem kontrakcí se zkracuje a otevírá děložní hrdlo. Od okamžiku, kdy je děložní hrdlo zkrácené tak, že jeho délka je asi jen půl centimetru, hovoříme o brance. Ta se pak účinkem kontrakcí dále roztahuje (otevírá) až do té doby, kdy prakticky splyne s pochvou a měkké porodní cesty jsou volné, otevřené. Odborně jsou používány tyto termíny: branka je otevřená na 3 - 8 centimetrů, z branky zbývá lem a na konec je branka rozvinuta.
Tímto okamžikem první doba porodní končí. Hlavička plodu může začít sestupovat pochvou k rodidlům, což se může projevit tím, že maminka začne pociťovat silný tlak dolů na konečník jako při nucení na stolici.
Rychlost průběhu porodu a otevírání měkkých porodních cest se mezi jednotlivými rodičkami liší. Významný vliv má to, zda žena již rodila či nikoli. U prvorodičky trvá první doba porodní obvykle 6 - 7 hodin, výjimkou nejsou ale ani ženy, u kterých první doba porodní trvá 10 - 12 hodin. I to je ale stále ještě považováno normální, fyziologické. U vícerodiček bývá délka první doby porodní kratší, obvykle mezi 3 - 4 hodinami.
Během celého porodu jsou pravidelně poslouchány ozvy plodu a natáčeny kardiotokografické záznamy v 2 až 3 hodinových intervalech.
Dle přání rodičky je možné provést tzv. očistné klyzma, s kterým máme dobré zkušenosti. Není vsak nezbytnou součástí porodní péče.
V průběhu první doby porodní často sama odteče plodová voda. Pokud se tak nestane, mohlo by od určité fáze porodu dojít k jeho zpomalení. Můžeme přistoupit po domluvě a souhlasu s rodičkou k tzv. mechanickému protržení vaku blan. Správně načasovaná dirupce může porodu urychlit, což může být v některýh případech prospěšné. Výkon je nebolestivý, často po něm ale dojde k zesílení děložních kontrakcí. To je vlastně cílem tohoto výkonu. Voda pak odtéká po celou dobu porodu.
Pokud jsou děložní stahy pro rodičku příliš bolestivé je vhodné zvolit jednu z variant analgezie. V naší porodnici podporujeme a doporučujeme nefarmakologické a i farmakologické metody tlumení bolesti.
- Metody nefarmakologické - úlevové polohy, masáž
- Hydroterapie - využití teplé vody - vana a masážní sprcha
- Aromaterapii, květové esence
- Metod farmakologické - epidurální analgezie (aplikace malého množství místního anestetika a silného analgetika do epidurálního prostoru ). Vnímání bolestí se tím zmírní. Dobu vhodnou k podání epidurální analgesie určuje lékař. Výkon provádí anesteziolog po konzultaci s Vámi, před vlastním výkonem podepíšete informovaný souhlas.
- lze využít inhalaci tzv. rajského plynu - Entonox. Tato metoda je v naší porodnici zdarma.
Upozorňujeme, že první doba porodní může být poměrně dlouhá a pro rodičku vyčerpávající. Přítomnost partnera může být pro ni výraznou oporou. Možnou úlevu může rodičce přinést to, že se po porodním pokoji volně pohybuje a při kontrakci zaujímá co nejpohodlnější polohu. Nejčastěji jsou to polohy na boku, ve stoji, v kleče, na podložce, na míči, ve vaně, na závěsném systému, ve sprše a další. Důležité je se s kontrakcí "neprat" a nezadržovat dech. Pomalé pravidelné dýchání, které spočívá během první doby porodní v nádechu nosem do břicha a dlouhým výdechem ústy, je spolu s relaxací mezi kontrakcemi dalšími činnostmi, které umožní porod zvládnout.
I během první doby porodní doporučujeme dbát na to, aby byl močový měchýř prázdný. Lze použít toaletu, ale někdy je močení snazší při pobytu ve sprše.
Příjem tekutin a jídla by měl být po domluvě s personálem porodního sálu. Současné odborné stanovisko je takové, že během první doby porodní by rodička měla pít pomalu a pouze po doušcích (sipping neboli srkání), maximálně 2 dcl za hodinu, nejlépe neperlivý nápoj s vyváženým obsahem minerálních látek.
V případě, že se v průběhu první doby porodní vyskytnou komplikace, které vyžadují neprodlené ukončení porodu operativní cestou, porod se ukončí císařským řezem.