Menstruační cyklus je velmi složitý děj, jehož průběh ovlivňuje velká řada různých faktorů, kromě centrální nervové soustavy, vaječníků, dělohy, štítné žlázy, třeba i okolní prostředí, zvýšená fyzická zátěž, nadměrný stres, nízká nebo naopak vysoká hmotnost atd. Když si toto uvědomíme, můžeme považovat pravidelnou menstruaci za malý zázrak.
Průměrná délka menstruačního cyklu bývá 28 dnů (počítáno od prvního dne krvácení do dalšího prvního dne), ale jako norma se dá považovat krvácení v intervalu 24 - 35 dní. Krvácení trvá většinou 3 – 7 dní. S poruchou menstruačního cyklu se během života potká snad každá žena a rozhodně není důvod k panice.
Nedostala jste menstruaci?
1) Je třeba si udělat těhotenský test - je-li pozitivní, pak jste zcela jistě těhotná a je vhodné se objednat ke svému gynekologovi. Nemáte-li bolesti a gravidita je žádoucí, pak se rozhodně vyplatí první návštěvu naplánovat nejdříve za 2 týdny od vynechání menstruace. Příliš brzká kontrola může být stresujícím zklamáním – gravidita zpočátku není na ultrazvuku vidět a Vy se vystavíte nutnosti opakovaných kontrol. Při bolestech břicha, špinění nebo je-li těhotenství nechtěné je samozřejmě vhodná kontrola gynekologem dříve.
2) Je-li těhotenský test negativní a mohla byste teoreticky být těhotná, doporučujeme těhotenský test z moči za 2-3 dny zopakovat. Je-li stále negativní a nemáte-li žádné potíže, pak další postup velmi záleží na Vašem přístupu. Znervózňuje-li vás fakt, že se menstruace zpozdila, je vhodné, abyste se objednala ke svému gynekologovi, který provede gynekologické vyšetření včetně ultrazvukového k vyloučení např. ovariální-vaječníkové cysty. Úplně nejčastějším důvodem amenorey, jak se chybění menstruace říká, je při vyloučení těhotenství nedostatek gestagenu (hormonu druhé půlky menstruačního cyklu, ten je produkován ve vaječníku žlutým tělískem, které vzniklá po ovulaci). Příčinou může být třeba vynechání ovulace při celkovém onemocnění, stresu, při cestování a změně klimatického pásma, změnách hmotnosti.... Léčba je jednoduchá, tělu stačí chybějící hormon dodat - většinou injekční aplikací do svalu (např. Agolutin), kdy nejpozději do 14 dnů začnete krvácet.
3) Při opakovaném vynechání menstruace nebo při nepravidelném menstruačním cyklu je vhodné v rámci vyšetřování m.j. provést tzv. hormonální profil – tedy odběr krve na zjištění hladiny hormonů v různých fázích cyklu (3., 15. a 22. den cyklu). Pomocí těchto náběrů můžeme odhalit další příčiny poruch cyklu – například poruchy štítné žlázy, zvýšenou hladinu prolaktinu, syndrom polycystických vaječníků, atd. Toto vyšetření buď provede Váš gynekolog nebo je možné se objednat do endokrinologické ambulance na našem pracovišti , kde se vás ujme některý z našich specialistů. Kontakt viz níže.
4) Konec menstruačního krvácení – tzv. menopauza – je přirozenou fází života ženy, většinou se objevuje kolem 50. roku věku, ale nástup je samozřejmě individuální a již několik let předem se mohou objevovat nepravidelnosti menstruačního cyklu. Gynekologické vyšetření včetně náběru folikulo-stimulačního hormonu (FSH) může nástup menopauzy potvrdit nebo vyvrátit.
5) Úplně jiný případ je stav, kdy mladá slečna nezačne menstruovat do svých 15. narozenin. V tomto případě je nutné vyšetření v ambulanci gynekologie dětí a dospívajících, kde rovněž vyšetřování provádí příslušný specialista erudovaný v dětské gynekologii, na našem pracovišti jsou to ženy-lékařky. Kontakt viz níže.
Endokrinologická ambulance – ambulance č. 2,
úterý 10.00 – 14.00 – Dr. Tomeš, Dr. Prajka
pátek 9:00 - 13:00 Dr. Humplík , Dr.Prajka
377105254, 377105241
Ambulance gynekologie dětí a dospívajících – ambulance č. 2,
úterý 8.00 – 10.00, pátek 8.00 – 12.00,
telefonické konzultace pátek 12.00 – 13.00
Dr. Hrdonková, dr. Kaprálová
377105241