Třetí doba porodní

Po porodu miminka začíná třetí doba porodní, která končí porodem placenty a plodových blan. Obvykle trvá do 10 minut, neměla by však překročit 30 minut. Po 30 minutách proto dochází ke kontrole odloučení placenty. 

Obvykle několik minut po porodu miminka žena často pocítí slabší kontrakci. Lékař nebo porodní asistentka podle určitých známek posoudí, zda je placenta již odloučená a je-li tomu tak, vyzvou rodičku k zatlačení, při kterém se placenta i s plodovými obaly porodí. Tato část porodu již není zdaleka tak nepříjemná a bolestivá, jako ty předchozí. Porozená placenta musí být pečlivě zkontrolována, aby se vyloučilo, že v děloze nezůstaly její zbytky nebo větší části plodových obalů. V případě že v děloze zůstane celá placenta nebo její části, je nutné je vybavit operativně v celkové anestezii.

Po porodu placenty vyšetří lékař nebo porodní asistentka rodičku pomocí gynekologických zrcadel, což umožní posoudit eventuelní přítomnost a rozsah porodních poranění. Zjištěná porodní poranění jsou znecitlivěna injekcí s anestetikem a poté v místní anestézii ošetřena. K šití jsou používány vstřebatelné materiály, které se za několik dní buď samy vstřebají anebo stehy samy vypadnou.