Máte problém s prsy

 

Prsy hrají během života ženy hned několik významných úloh. Plní úlohu nejen jako reprodukční orgán - jsou druhotným pohlavím znakem a mají funkci produkce mateřského mléka, ale zastávají i nemálo významnou roli estetickou s přímým vlivem na dobrou duševní kondici ženy. Obdobím v životě ženy provázeným častějšími problémy s prsy bývá doba spojená s těhotenstvím a kojením. V tomto případě se zpravidla jedná o zánětlivá onemocnění či problémy související s produkcí mateřského mléka. Další významný vzestup onemocnění prsou se odehrává po padesátém roce života, kdy s postupně přibývajícím věkem stoupá výskyt nádorových onemocnění prsu. Rakovina prsu představuje nejčastější onkologickou diagnózu žen v České republice.

Mám problém s prsy a kojím

Během těhotenství dochází v prsních žlázách k produkci kolostra. Nejedná se však ještě o tvorbu mateřského mléka jako takového. Ta započne asi 3-4 dny po porodu vlivem hormonálních změn. Produkce mateřského mléka postupně narůstá, jeho složení se během života kojence mění a přizpůsobuje jeho aktuálním potřebám. Mezi nejčastější obtíže maminek v tomto období patří potíže způsobené zvýšenou produkcí mléka, nedostatečné vyprazdňování prsu a posléze z toho plynoucí zánětlivé komplikace.

Máte problém s prsy a kojíte?

Máte vysokou horečku nad 38°C a na prsu lze vyhmatat bolestivé zarudlé zduření?
Máte netypický výtok z prsu, hnis, krev?

V případě nepřítomnosti Vašeho gynekologa kontaktujte naší gynekologickou pohotovostní ambulanci na tel. č. 377 105 254. Ochotně Vás vyšetříme a dle potřeby provedeme akutní laktační poradenství.

Vyhmatala jsem si na prsu "bulku" co mám dělat dál?

Kontaktujte svého obvodního gynekologa či praktického lékaře, zajistí Vám potřebná vyšetření. Na výsledku těchto vyšetření bude záviset další postup.

Co je to mamografický screening a proč se ho mám účastnit?

Rakovina prsu je nejčastějším zhoubným onemocněním žen po celém světě. V České republice funguje od roku 2002 plošný mamografický screening rakoviny prsu pro všechny ženy od 45 let a výše, který je finančně kryt ze zdravotního pojištění. Jedná se o velice efektivní metodu (rentgenový snímek prsu), umožňující včasnou diagnostiku a léčbu tohoto onemocnění. Vzniku rakoviny prsu však zatím zabránit neumíme. Časný záchyt tohoto onemocnění může zajistit 100% úspěšnou léčbu.
Kdo mi může mamografický screening zprostředkovat?
Vyhledejte Vašeho obvodního gynekologa či praktického lékaře, který Vám screeningové vyšetření zajistí.

Podle výsledku screeningu mám "nález " a měla bych podstoupit další vyšetření, kam se mohu obrátit?

Váš ošetřující lékař (gynekolog či praktický lékař) Vás doporučí na pracoviště, kde se na tuto problematiku specializují. Můžete se rovněž objednat online na http://old.fnplzen.cz/asp/screening/objed.asp v Centru pro screening chorob prsní žlázy FN Plzeň.

Kdo v Plzni poskytuje péči o pacientky s rakovinou prsu na nejvyšší úrovni ve shodě se světovými standardy?
V rámci Fakultní nemocnice Plzeň funguje mammologická poradna v režii Chirurgické kliniky, objednat se je možno pod tel. číslem 377 104 481.
https://www.fnplzen.cz/kliniky/chk/pacient.html#Mammologická poradna/
O pacientky podstupující nejen chirurgickou ale následně i onkologickou léčbu se ve Fakultní nemocnici v Plzni stará tým lékařů a sestřiček Onkologické a radioterapeutické kliniky.

Je rakovina prsu dědičná?

Ano rakovina prsu může být dědičné onemocnění podmíněné změnami ve Vašich genech. Známým příkladem může být i v roce 2013 medializovaný případ americké herečky Angeliny Jolie, manželky Brada Pitta. Jestliže se ve Vaší rodině častěji vyskytuje rakovina prsu či vaječníků, jestliže Vašim blízkým příbuzným z matčiny či otcovy strany (babička, matka, sestra, dcera) byla diagnostikována tato onemocnění, zvažte možnost genetické konzultace. Jako první by měla toto vyšetření podstoupit žena již nemocná rakovinou prsu/vaječníku bez ohledu na její věk – jedná se o vyšetření, které určí genetické riziko pro její děti či vnoučata.
http://ulg.fnplzen.cz/cs/node/952/
Pacientky s již prokázanou dědičnou dispozicí k tvorbě rakoviny prsu, a tedy s celoživotně velmi vysokým rizikem, mají na našem pracovišti nově možnost navštívit pro ně určenou ambulanci - Ambulance pro dědičná onemocnění v onkogynekologii (ADO), kde budou kompletně vyšetřeny, sledovány a kde obdrží odborné poradenství na té nejvyšší úrovni. 

As. MUDr. Pavel Vlasák Ph.D.,  As. MUDr. Jan Kosťun Ph.D., MUDr. Petr Stráník, Doc.MUDr. Jiří Presl Ph.D.