Trápí Vás potíže kolem přechodu

Co je to klimaktérium?

Klimakterium není v žádném případě nemoc. Je to přirozený proces, který však bývá často doprovázen řadou pro ženu nepříjemných pocitů a problémů. Jedná se o období kolem ukončení plodného věku ženy, tzv. „přechod". Toto období může být různě dlouhé před i po menopauze.
Menopauza (termín poslední menstruace) je stanovena po 12 měsících chybění menstruace. Předčasná menopauza je definována poslední menstruací před 40. rokem věku. Příčinou menopauzy je pokles počtu ovariálních folikulů („vajíček") pod prahovou hodnotu - vaječníky ztrácí schopnost produkce hormonů - estrogenů a progesteronu.

Jaké jsou příznaky klimaktéria?

První příznaky klimakteria se objevují u žen ve věku 45–50 let.
Základním klinickým projevem jsou nepravidelné menstruační cykly s častějším a silnějším krvácením. Mezi další obtíže patří noční pocení a návaly, tedy náhle vzniklý pocit horka převážně na hrudníku a v obličeji, provázený většinou zarudnutím a pocením. Obtíže často provází bušení srdce, pocit úzkosti a poruchy spánku. Vlivem nekvalitního spánku jsou ženami častěji uváděny únava a předrážděnost.
Dále Vás může trápit poškození vlasů a nehtů. Častěji se mohou objevovat infekce močových cest. Některé ženy si stěžují na dyskomfortu při pohlavním styku. Také dochází ke ztenčení a změně barvy kůže.

Souvisí s klimakteriem některá onemocnění?

Ano, častěji se rozvíjí vysoký krevní tlak, je vyšší riziko srd. infarktu a dalších onemocnění. Dochází ke zvýšení váhy, urychlení úbytku kostní hmoty, a tím se zvyšuje riziko zlomenin.

Jak probíhá vyšetření ženy s klimakterickými potížemi?

Základem je pohovor lékaře s pacientkou, která mu sdělí své obtíže, poté následuje gynekologické vyšetření a laboratorní vyšetření hormonů. Naše endokrinologická ambulance spolupracuje se specialisty z dalších oborů, např. s internisty, kteří zhodnotí riziko kardiovaskulárních chorob, osteology, kteří provedou vyšetření kostí k vyloučení osteoporózy a s mamology.

Jaké jsou možnosti léčby klimakterického syndromu?

V současné době více jak 90 % žen trpících příznaky klimakteria neužívá žádné medikamenty k potlačení těchto potíží, resp. užívají spíše potravinové doplňky ve víře, že se tím vyvarují domnělých nepříznivých účinků hormonální terapie. Současné poznatky podporují užití léků (MHT – menopauzální hormonální terapie) v léčbě klimakterického syndromu. Případné řešení je možné probrat se svým gynekologem či v naší endokrinologické ambulanci.

Je menopauzální hormonální terapie bezpečná?

Ano. MHT se používá u žen s nízkým kardiovaskulárním rizikem a nízkým rizikem karcinomu prsu.
Výhody léčby převyšují její rizika u žen, kterým je méně než 60 let a menopauza u nich nastala před méně jak 10 lety. Každá žena s MHT by měla podstupovat screening na rakovinu prsu (mamografické vyšetření) a ročně konzultovat svojí léčbu. Léčba by měla trvat nezbytně nutnou dobu ke snížení či vymizení potíží a rizik klimakteria. Doporučujeme též úpravu stravy a životního stylu, redukci hmotnosti a stresu.

Mohu se u Vás sama objednat?

Nemáte-li svého obvodního gynekologa, rádi Vám pomůžeme vyřešit Vaše potíže v souvislosti s přechodem v naší endokrinologické ambulanci, můžete se objednat na telefonním čísle 377 105 241. Do naší ambulance Vás může samozřejmě objednat také Váš obvodní gynekolog. Těšíme se případné setkání s Vámi.

MUDr. Pavel Tomeš, MUDr. Lukáš Prajka , MUDr. Jan Humplík
as. Markéta Hejduková